Lokalregler og midlertidige lokalregler

Hedeland Golfbane er en af de mest specielle i Danmark og er etableret i det rekreative område Hedeland Naturpark. Området byder på et rigt fugle- og dyreliv, og 18 hullers banen er anlagt i et varieret og kuperet landskab med skråninger, kunstige søer og vandløb.

Lokalregler og midlertidige lokalregler

Banemarkeringer:

Hvide pæle:                                  Out of bounds.

Røde/pæle/plader/afstribning:     Strafområder

Blå pæle/afstribning:                    Areal under reparation.

Blå eller rød pæl med grøn top:   Område med spilleforbud

 

  1. Alle røde og blå markeringspæle/plader er ikke-flytbare forhindringer. Regel 16.1.
  2. Lempelse for gene fra en sprinkler tages efter Regel 16.1. Ekstra mulighed for lempelse, når sprinkler er tæt på greenen og på spillelinjen: Bold i det generelle område, klippet til fairwayhøjde eller lavere: Spilleren kan tage lempelse efter Regel 16.1b, hvis en sprinkler er på en rimelig spillelinje, og inden for to køllelængder fra greenen og fra bolden.
  3. Hvis en spiller ikke ved, om bolden er i strafområdet på hul 14 eller hul 16, kan spilleren, i modsætning til Regel 18.3a, spille en provisorisk bold efter en af de 3 lempelsesmuligheder for et strafområde i Regel 17.1d. Den provisoriske bold bliver bolden i spil som normalt efter Regel 18.3, undtagen:
    a. Hvis den oprindelige bold findes i strafområdet inden for tre minutters søgetid, kan spilleren vælge enten at fortsætte med at spille den oprindelige bold, eller fortsætte med at spille den provisoriske bold.
    b. Hvis den oprindelige bold ikke findes inden for tre minutters søgetid, eller det er en kendsgerning eller så godt som sikkert, at den er i strafområdet, bliver den provisoriske bold spillerens bold i spil.
  4. Nyplantede træer beskyttet med plasticrør, pæle og stropper er ikke-flytbare forhindringer. Lempelse skal tages efter Regel 16.1f.
  5. Brændestakke er ikke-flytbare forhindringer. Lempelse skal tages efter Regel 16.1.
  6. Robotklippere, som står i ladestation eller som er gået i stå på banen, behandles som ikke-flytbare forhindringer. Lempelse efter Regel 16.1

    Straf for overtrædelse af lokalregel
    :
    Den generelle straf (Hulspil: tab af hul; slagspil: 2 strafslag)
  7. Når en bold er out of bounds eller mistet, må spilleren med 2 strafslag droppe en bold indtil to køllelængder inde på hullets fairway, ikke nærmere hullet, end hvor bolden krydsede OB grænsen eller skønnes mistet. “Fairway” er græs i det generelle område, klippet til fairwayhøjde eller lavere, inkl. hullets tee-områder. Lokalregel E-5

    Straf for at spille en bold fra et forkert sted i strid med lokalregel:
    Generel straf efter Regel 14.7a.

 Godkendt af DGU maj 2026

 

Orientering om fårefolde

Al areal indenfor foldene er i det generelle område.

Dette betyder, såfremt man har slået en bold ind i en fold, at man blot skal gå ind i folden og spille bolden. Dette gælder også selvom der er får i foldene.

Hegnet omkring foldene er en ikke-flytbar forhindring med lempelse i henhold til Regel 16.1.

 

 

Midlertidige lokalregler.

Lokalregel i forbindelse med opretning af bunkerkanter:

Krydsfinerkanter i bunkerne, lempelse efter Regel 16.1b eller 16.1c

 

Lokalregel gældende under etablering af sø på hul 11.

Områder, der er defineret af blå pæle med grøn top, er områder med spilleforbud der skal behandles som et unormalt baneforhold. Lempelse uden straf skal tages for gene fra område med spilleforbud efter Regel 16.1f.

 

Opstillede hegn i forbindelse med etablering af sø på hul 11:

Opstillede hegn til beskyttelse af arealer under reparation med spilleforbud er ikke-flytbare forhindringer.
Lempelse uden straf skal tages for gene fra område med spilleforbud efter Regel 16.1f.

 

Lejeforbedring, E-3.

Når en spillers bold ligger i en del af det generelle område, klippet til fairwayhøjde eller lavere, må spilleren tage lempelse uden straf én gang, ved at placere en bold i et lempelsesområde der: har et referencepunkt ved boldens oprindelige sted, er på størrelse med længden på et scorekort og er i det generelle område, ikke nærmere hullet. Bolden må renses.

Lokalreglen er gældende forår 2026.

 

Straf for overtrædelse af lokalregel:
Den generelle straf

 

Spil pay-and-play på Maglehøj-Banen

Gå direkte til booking

var _system = ‘https://www.golfbox.dk/’
var _params = [];

// Key og Hash må ikke ændres. Disse to linjer er unikke pr. klub
// Dette script vil kun virke på den/de domæner som er tilmeldt hos GolfBox
// Som udgangspunkt er klubben officielle hjemmeside-adresse tilmeldt
_params.push([‘key’, encodeURIComponent(‘HOW2KtOdqsgyabVLji11NJNxjk4+YvQSW9vkE8DMQmhWnecoLZVXlPJcnr3ENYJrufRkSKMWWNOvMmHi1pwlovz7OlJCbIWz6eu9Z5lgKLTcVi31oWDL4gk2CeENDkdc2J3SgR8r48H/rGErH76dVE9+Yu/i9ogarIn8vSGXlVrhOY3vW81BqCO/SwkJHf0l’)]);
_params.push([‘hash’, ‘986D02F3A40CCF5D007CC4FF2851CD’]);

_params.push([‘system’, _system]);

// Design af ramme og framestørrelse
_params.push([‘frameBorderSize’, ‘0’]);
_params.push([‘frameWidth’, 600]);
_params.push([‘frameHeight’, 500]);

// GUID på ressourcerne der skal vises. Kan ses når man logger på GolfBox og vælger den specifikke resource. GUID står i URL
// Hvis dette parameter er slået fra vil standard ressourcen altid blive vist
//_params.push([‘courses’, ‘{xxxxxxxxx}’]);

// Diverse til- og fravalg for hvad der skal vises
_params.push([‘showClubMessages’, ‘true’]);
_params.push([‘showSunUpDown’, ‘true’]);
_params.push([‘showClubName’, ‘false’]);
_params.push([‘showCourseName’, ‘true’]);
_params.push([‘showCourseSelector’, ‘true’]);
_params.push([‘showNamesWarning’, ‘true’]);
_params.push([‘showLoginWarning’, ‘true’]);
_params.push([‘showExpiredTimes’, ‘true’]);

// Her bliver framen tegnet
window[‘setup’] = _params;
(function () {
var ga = document.createElement(‘script’); ga.type = ‘text/javascript’; ga.async = true;
ga.src = _system + ‘external/bookinggrid/grid-player-min.js?cache=’ + new Date().toUTCString();
var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s);
})();

Skriv til os

+45 46136188